Szkielet w szafie, czyli każdy święty kiedyś się potknął

(Nie)święci - Dorota Żywczak

Chyba każdy ma gdzieś głęboko ukrytą wstydliwą tajemnicę, której za nic nie chciałby ujawnić, bojąc się, że znajomi zmienią o nim zdanie. A gdyby tak święci poopowiadali nam o swoich słabostkach z czasów, gdy ich stopy deptały tę samą ziemię, po której my chodzimy dzisiaj – czy  straciliby w naszych oczach? Niekoniecznie.

 

Bo te grzeszki czynią ich podobniejszymi do nas. Bardziej ludzkimi. Zmniejszają dystans między nami a nimi. Ale czy święci chcieliby wyciągać swoje szkielety z szafy? Jeśli mogliby komuś przez to pomóc, to z pewnością tak. I właśnie to dzieje się w (Nie)świętych.

 

 

Książka pokazuje niecodzienną sytuację. Do kawiarni Pod Złotym Cielcem przychodzi Sara, Tomasz i Filip. Każde z nich zupełnie różne; łączy ich jedynie głęboka niechęć do Kościoła i antyklerykalizm. Kiedy więc do tej samej kawiarni z hukiem wchodzi siódemka świętych, którzy głośno się modlą i chcą czytać Pismo Święte, pozostała trójka nie jest zachwycona i konflikt wisi w powietrzu. Sytuacja się zmienia, gdy te dwie pozornie zupełnie różne grupy ludzi zaczynają ze sobą rozmawiać. Okazuje się, że święci za życia borykali się z bardzo podobnymi problemami do tych, jakim teraz stawiają czoło Sara, Tomasz i Filip. Współczesny czytelnik także staje się częścią tej dyskusji, bo bohaterowie rozmawiają na tematy dobrze mu znane z życia codziennego, takie, jak aborcja, homoseksualizm, alkoholizm czy konkubinat.

 

Komedia w niezwykle pogodny i przystępny sposób przybliża czytelnikom zagadnienie świętości, które ci zazwyczaj kojarzą z niedostępnym piedestałem. Tutaj jest zupełnie inaczej. Święci śmiało odsłaniają przed nimi swoje wady i słabości i również do nich kierują zaproszenie, które na zakończenie pada w stronę Sary, Filipa i Tomasza: „Czekamy na Was w Niebie!”.

 

Książka już w sprzedaży w naszym sklepie internetowym tylkorelaks.pl w formie drukowanej oraz jako ebook na ebooki123.pl

 

Polub nas na Facebooku

Odwiedź nasz sklep internetowy