Co (prze)widziała Antonina

Policjant Piotr Malczewski jest świadkiem morderstwa młodego mężczyzny. Zamordowanym okazuje się niejaki Marek Szosa. Kiedy Malczewski składa wizytę rodzinie zamordowanego, poznaje 14-letnią Antoninę, siostrę Marka. Antonina jest bardzo dziwną dziewczynką, potrafi hipnotyzować i czytać w ludzkich myślach. Wyznaje Piotrowi, że śmierć jej brata jest częścią pewnego skomplikowanego planu. Policjant postanawia rozwiązać zagadkę morderstwa, a ona obiecuje mu w tym pomóc, ale jak zaznacza, logicznym myśleniem nie da się tej zbrodni zrozumieć. Kluczem do rozwiązania zagadki okazuje się powrót Malczewskiego do jego własnych wspomnień z okresu dzieciństwa i młodości. Antonina jest główną przewodniczką Piotra po jego wspomnieniach. Policjant w sposób zadziwiająco posłuszny wypełnia wszelkie nakazy dziewczyny, nawet wtedy, kiedy wydają się one całkowicie sprzeczne z jego własną wolą. Kiedy wypełnia ostatni nakaz swojej przewodniczki, następuje nieoczekiwany zwrot akcji...

 

„…Zaskoczony, odwrócił głowę w stronę, z której dobiegła propozycja. A może raczej rozkaz – tak odebrał te słowa, wypowiedziane z jakąś trudną do określenia mocą. Mówiła je czternastoletnia dziewczyna, która teraz patrzyła policjantowi prosto w oczy, a w jej wzroku było coś hipnotyzującego, coś, co nakazywało posłuszeństwo.

– Oczywiście – zgodził się nieswoim głosem.

– Bardzo się cieszę – odpowiedziała dziewczynka.

Jej twarz ozdobił delikatny uśmiech. Otworzyła drzwi i poszła pierwsza. Piotr uznał, że jest w niej coś nienaturalnego. Szedł posłusznie o krok za nią, nie mogąc oderwać od niej wzroku….”

 

Antonina nie mogła zapobiec temu, co się musiało zdarzyć. Była bezradnym świadkiem tragedii rozgrywającej się w jej rodzinie. Podjęła próbę naprawienia zła, w sobie tylko właściwy sposób…

Książka, składa się z trzech części. Kiedy czytelnik zaczyna nabierać pewności, że podąża za pewną logiką wydarzeń, w kolejnej części książki napotyka niejako zaprzeczenie tej logicznej układanki. Trudno oderwać się od lektury, trzyma ona czytelnika w napięciu aż do samego końca.

Książka należy do gatunku: thriller psychologiczny.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZyKuSILxIBY