Każdy jest kowalem swojego losu

 Doczekać jutra  -  Walid Kuliński

Jak bardzo spaczoną psychikę musi mieć matka, która z jednej strony pragnie zapewnić dobrobyt własnym dzieciom, a z drugiej strony w własnej bezsilności i braku pomocy skądkolwiek maltretuje dzieci, by choć na chwilę poczuć wyższość i władzę?

Jak bardzo należy być zdesperowanym, aby własnym ciałem zarabiać na próżne przyjemności, takie jak ubrania, drogie torebki, na narkotykach kończąc?

Ile cierpienia i upokorzenia trzeba znieść, aby mieć siłę jeszcze walczyć o wygranie nowego życia?

 

Miałeś pretensje do wszystkich, że tobą manipulowali. Decydowali o twoim losie. A ty, co robiłeś, aby to zmienić? Jak traktowałeś osoby, które oferowały ci swoją pomoc, co?! Doiłeś z nich ile mogłeś do czasu, aż przestali być ci potrzebni… Odgradzałeś się od nich wysokim murem, paląc wszystkie mosty.

 

To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie bohaterowie książki „Przetrwać noc”, która swoją tematyką porusza najbardziej ponure i mroczne zakamarki życia każdego człowieka. Nie zawsze jednak potknięcia czy upadki hartują. Czasami niestety działają zupełnie odwrotnie, a rozum marzy tylko o jednym – aby nareszcie zaznać spokoju a to możliwe jest jedynie poprzez śmierć.

 

– Dokonujesz własnego wyboru – odezwał się, gdy chłopak nacisnął klamkę, uchylając drzwi. – Jednak muszę cię ostrzec.
Gdy wyjdziesz stamtąd, nie będziesz już nigdy tym samym człowiekiem… Spotkasz tam kogoś, kto raz na zawsze, odmieni twoje życie...

 

Książka Walida Kulińskiego porusza w czytelniku bardzo skrajne emocje. Swoją treścią wchodzi w głąb psychiki bohaterów, aby spróbować przekazać, jakimi pobudkami kierują się w podejmowaniu własnych decyzji. Nie jest to książka prosta w odbiorze, jednak warta przeczytania i zastanowienia się samemu nad pewnymi kwestiami życia każdego człowieka.